Image may be NSFW.
Clik here to view.Dostałem dziś kopię zdjęcia, które trafiło do miejskiej biblioteki podczas tzw. akcji Rondo, gdy zbierano materiały fotograficzne na temat placu Konstytucji 3 Maja.
Tyle, że zdjęcia obok – wykonanego przez nieznanego mi autora – nie można było przypasować do żadnego budynku na Rondzie. Tylko napis na murze – kazał przypuszczać, że fotografię wykonano pomiędzy 1958, a 1966 rokiem, kiedy hucznie obchodzono Tysiąclecie Państwa Polskiego.
Charakterystyczny budynek nie dawał mi spokoju. Nie mogłem się uwolnić od wrażenia, że na zdjęciu widzimy wejście do jednego z zakładów pracy w czasach PRL.
Fotograficzne pamięć chyba mnie nie zawiodła. Budynek jest identyczny do tego, który przed laty witał pracowników cementowni Piast, a wcześniej niemieckiej wytwórni cementu “Stadt Oppeln”.
Co ciekawe w tym roku zakład obchodziłby piękną rocznicę 110 lat od chwili uruchomienia. Ze względu jednak na jego lokalizację i wyczerpanie się złoża formalnie cementownię zamknięto w 1978 roku, choć tak po prawdzie ostatni worek cementu wyjechał z terenów przy obecnej ulicy Wapiennej zimą 1977 roku.
Niewiele zostało nam z cementowni Piast, a coraz mniej opolan pamięta, że kamionka to dawne wyrobisko, gdzie nadal drzemią pozostałości zakładu, który przez lata pomagał w rozwoju miasta.
Bo choć pylił przy tym niemiłosiernie i spędzał sen z powiek mieszkańcom, to warto również pamiętać, że bez boomu cementowego z przełomu XIX i XX wieku dawne Oppeln byłoby dużo uboższym miastem.