Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 36

Internet jest pełen zwierząt, namalowanych przez opolanina

Image may be NSFW.
Clik here to view.
wikipedia
Kiedyś miał w muzeum salę, gdzie prezentowano wyłącznie jego prace. Obecnie w Opolu – gdzie się urodził – pozostał rysunek i grafika. Znacznie więcej prac Wilhelma Kuhnerta zachowało się w… Pszczynie.

Wystarczy jedno spojrzenie na te obrazy, aby poczuć się tak, jakby dzikie zwierzęta były tuż obok, a nie na równinach Afryki. Opolanin w genialny sposób pokazywał nie tylko zwierzęta, ale również ludzi i krajobrazy, które z jednej strony są proste, ale z drugiej intensywnie kolorowe.

Malować zaczął w wieku pięciu lat i ponoć wszędzie gdzie był, zostawiał po sobie jakiś ślad na obrusie, czy serwetkach. Mimo to rodzice – a może sam ojciec, który był kolejarzem, uznali, że lepiej będzie jak zostanie kupcem i wysłali go do Cottbus, gdzie uczył się w szkole o profilu techniczno – handlowym, działającej przy jednej z fabryk. Młody Wilhelm szybko jednak porzucił szkołę i pracę. Miał 17 lat, kiedy wyjechał do Berlina.

Przełom nastąpił w 1883 roku. Młody i nikomu nieznany artysta wziął udział w konkursie berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którym nagrodą było stypendium uczelni. Kuhnert wykonał kopię obrazu Vermeera „Zaloty” i wygrał konkurs w cuglach, a potem do 1887 r. mógł spokojnie poświęcić się studiowaniu m.in. pod okiem Paula Meyerheima, kierującego klasą malarstwa animalistycznego (przedstawianie zwierząt), które w końcówce XIX wieku było bardzo popularne. Kariera opolanina zaczęła nabierać rozpędu.

W 1891 r. Kuhnert wyruszył w pierwszą podróż do Afryki Wschodniej, gdzie działały niemieckie kolonie. Na miejscu sam organizował tragarzy, sprzęt i broń. Przez ponad rok przemierzał sawanny i puszcze, poszukując przygód i badając Afrykę. Nieustannie polował, malował i szkicował.

Dwa lata później afrykańskie obrazy Kuhnerta pokazano na berlińskiej wystawie sztuki. Wzbudziły sensację, a opolanin zyskał medal i sławę. O tyle łatwiejszą wówczas do uzyskania, że nie było kolorowych zdjęć, a i fotografia nie była powszechna. Tymczasem Kuhnert malował tak dokładnie, że nawet dziś ktoś mógłby wziąć niektóre jego rysunki za kolorowe fotografie. Dlatego wiele rysunków było wykorzystywanych jako ilustracje, a internet jest nadal pełen zwierząt, uwiecznionych przez opolanina, z czego niewielu z nas zdaje sobie sprawę.

Wilhelm Kuhnert zmarł 11 lutego 1926 roku mając niespełna 61 lat, podczas pobytu w Szwajcarii w uzdrowisku Flims, gdzie leczył się traumie, spowodowanej śmiercią żony. Pochowano go w Berlinie na cmentarzu Südwestkirchhof Stahnsdorf, a na nagrobku umieszczono pięknego lwa.

Niestety II wojna światowa, a także upływ czasu sprawiły, że przetrwało tylko 2,5 tysiąca prac z ponad 6 tys., które stworzył Kuhnert. W muzeum w Pszczynie znajduje się obecnie sześć jego obrazów oraz 23 rysunki i w Polsce to największa, znana kolekcja prac tego artysty.

Kilka lat temu Muzeum Śląska Opolskiego przypomniało postać Kuhnerta, ale dla większości opolan to nadal anonimowa osoba.

I dlatego ją przypominam.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
kuhnert2
Image may be NSFW.
Clik here to view.
kuhnert1
Image may be NSFW.
Clik here to view.
kuhnert


Viewing all articles
Browse latest Browse all 36

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra